صفحه اصلي > صفحه اصلی > کاربردی > مقالات 
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
با نهاد
Fmenu Not Found
خدمات
کانون ها
نشریات
اوقات شرعی
اخبار > "سند دانشگاه اسلامی" مصوب شورای انقلاب فرهنگی
 


  چاپ        ارسال به دوست

"سند دانشگاه اسلامی" مصوب شورای انقلاب فرهنگی

دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي هر جامعه، معرّف بالاترين سطح از تفكر و علم آن جامعه محسوب مي‌شوند و اصول جهان‌بيني و نظام اعتقادي و ارزشي جامعه را در خود متجلّي مي سازند و با تربيت متفكران و دانشمندان و مديران آينده در جهت بخشيدن به حركت هاي گوناگون فكري، اعتقادي، فرهنگي و سياسي جامعه مؤثر واقع مي‌شوند. از اينجا مي‌توان گفت كه دانشگاه‌هاي مختلف جهان، علاوه بر اشتراكاتي كه به اعتبار دانشگاه بودن، با يكديگر دارند، به اعتبار تعلق به جوامعي با بينش‌ها و ارزش‌هاي مختلف، واجد خصوصياتي هستند كه آنها را از يكديگر متمايز مي‌سازد.

جامعه ايراني كه در انقلاب اسلامي با رويكرد الهي، جهان‌بيني اسلامى را مبناي شئون گوناگون زندگي خود قرار داد، خواهان آن است كه آموزش عالىِ متناسب با مباني و ارزش‌هاي اسلامي داشته باشد تا با تربيت متفكران و مديران بر وفق آن مباني و معيارها، به ترويج و تعميم آنها در جامعه اسلامى مبادرت ورزد.

احياى هويت تمدنى و پيشرفت جمهورى اسلامى، مستلزم رشد متوازن و همه جانبه ابعاد علمى، فرهنگى، سياسى و اجتماعى كشور است كه در مسير تعالى آن، آموزش عالى كشور نقش پيشران و موتور محركه را برعهده خواهد داشت.

پيرو بيانات رهبر انقلاب و براساس مصوبه جلسه ۴۰۲ مورخ 14/5/76 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شوراي اسلامي شدن مراكز آموزشي به‌منظور تدوين، راهبري و نظارت بر حُسن اجراى سياست‌هاي لازم براي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي باعنايت به ديدگاه‌هاي مقام معظم رهبري تشكيل شد.

بر اساس آيين نامه شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراكز آموزشى، مصوب جلسه ۴۲۴ مورخ 13/5/77 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، تدوين و پيشنهاد سياست‌ها و راهبردهاى مرتبط با اسلامي شدن اولويت اصلى شورا قرار گرفت. براي تحقق اين منظور، شورا به نقد و ارزيابي دقيق اقدامات و فعاليت‌هاي گذشته در مورد اسلامي شدن دانشگاه ها پرداخته و با شناسايي نقاط قوت و ضعف، زمينه‌هاي فكري و مطالعاتي لازم براي سياستگذاري دقيق و اصولي و برنامه‌ريزي جامع و واقع‌بينانه را فراهم آورد كه نتيجه آن تدوين سند دانشگاه اسلامي در سال ۷۷ گرديد.

بنابراين فرايند اسلامى سازى دانشگاه‌ها پيشينه‌اى بيش از يك دهه دارد و شايد بتوان گفت اولين سند مدون ملى در راستاى تحقق آرمان انقلاب اسلامى است كه با مشاركت صاحب‌نظران حوزوى و دانشگاهى، تدوين گرديد.

پس از گذشت بيش از يك دهه تلاش و تدبير مديران و مجريان وزارتين علوم، تحقيقات و فناورى، بهداشت، درمان و آموزش پزشكى و دانشگاه آزاد اسلامى در اجراي سياست‌هاي مصوب سند اوليه دانشگاه اسلامي و بررسى آسيب شناسانه مفاد و محصول سند در بازه زماني سال‌هاي ۸۹-۷۷ و برخوردارى از بلوغ و بالندگى علمى- مديريتى كشور در عرصه  تدوين  اسناد كلان ملي و با عنايت به مراعات اقتضائات و شرايط معاصر جامعه اسلامى، ضرورت به روزسازى سند و تعيين نسبت و مناسبات آن با اسناد فرادستى و پيرامونى جهت استفاده بهينه از ظرفيت ملى براى دستيابى به اهداف، در مسير اسلامى سازى دانشگاه‌ها بر متوليان امر محرز گرديد.

برهمين اساس در پى تأكيد دبير شوراى عالى انقلاب فرهنگى و مصوبه جلسه۲۱۲  مورخ18/12/89  اسلامى شدن دانشگاه‌ها، دبيرخانه شورا در سال ۹۱ مأموريت بازنگرى و به‌روزرسانى سند را ذيل راهبرد كلان «نهادينه كردن نگرش اسلامى به علم و تسريع در فرايندهاى اسلامى شدن نهادهاى آموزشى و پژوهشي» و راهبردهاي كلان مرتبط «۱۰، ۸، ۶، ۲» نقشه جامع علمى كشور با نگرشى نظام واره به ابعاد (فرهنگى- تربيتى، آموزشى، پژوهشي، فناوري و مديريتي) دانشگاه اسلامي به انجام رساند.

بنابراين با استفاده از تجربيات گذشته و آينده پژوهى با طراحي و رويكردهاي علمي و تحليلي با تشكيل كارگروه‌هاي چهارگانه تخصصي و همكاري صميمانه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دانشگاه آزاد اسلامي، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، جهاد دانشگاهي، كميسيون حوزوي، شوراي فرهنگي- اجتماعي زنان و با مشاركت فعال نخبگان و كارشناسان دانشگاهي و حوزوي و مشاركت دانشگاه‌هاي كشور ازطريق ارتباطات مستقيم و مجازي سند مذكور همسو با اسناد فرادستي تدوين گرديد و در جلسات فشرده به تصويب شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي رسيد.

مصوبه «سند دانشگاه اسلامي» كه در جلسه ۷۳۵ مورخ ۱۳۹۲-۰۴-۲۵ شوراي عالي انقلاب فرهنگي و براساس مصوبه شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي به تصويب رسيده است، در لینک ذیل قابل مشاهده است.

 

http://www.hamandishi.net/new/files/sanad-daneshgah-eslami.htm


١٠:١٢ - شنبه ١٦ آبان ١٣٩٤    /    عدد : ٤٦٤٢٦٤    /    تعداد نمایش : ٨٩٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
محتويات مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیوندها

وبلاگ هم اندیشی اساتید دانشگاه های آزاد اسلامی خراسان شمالی