شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
خدمات
کانون ها
نشریات
اوقات شرعی
اخبار > حراست باید با افراد انگشت شمار هنجار شکن برخورد انتظامی کند/ بدحجابی در کلاسها موجب برهم خوردن تمرکز و فضای علمی می شود
 


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست دانشجویی «راهکارهای ارتقای پوشش دانشگاه» مطرح شد:

حراست باید با افراد انگشت شمار هنجار شکن برخورد انتظامی کند/ بدحجابی در کلاسها موجب برهم خوردن تمرکز و فضای علمی می شود

به گزارش دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی؛ نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد خراسان شمالی به طور متوسط در هر ترم یک جلسه با حضور فعالان فرهنگی کانون ها و تشکل های دانشجویی برگزار می کند که موضوع این جلسه «راهکارهای تحقق پوشش مناسب در دانشگاه» بود، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام یوسفی فر مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد خراسان شمالی گفت: در این جلسه از دانشجویان می خواهیم با توجه به آشنایی از کف دانشگاه راهکارهای خود را ارائه کنند.

وی افزود: پوشش مناسب در محیط دانشگاه چطور محقق می شود، اصطلاحا نام این پوشش را پوشش علمی بگذاریم بهتر است، البته بحث ما پیرامون آن تعداد انگشت شمار افراد هنجار شکن نیست که دیگر چاره ای جز برخورد انتظامی از سوی حراست با آنها باقی نمانده است، البته حراست ما در این زمینه هنوز به وظیفه خود عمل نکرده است.

در ادامه این جلسه اولین دانشجوی داوطلب گفت: اگر همان آیین نامه ای که تک تک ما دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه و طی مراحل ثبت نام امضا زدیم که حدود و نوع پوشش محیط دانشگاه را تعریف کرده بود قاطع عمل و پیگیری شود این مشکلات را نخواهیم داشت.

وی افزود: در همه دانشگاههای دنیا قوانین پوشش وجود دارد و افراد نمی توانند با هر پوششی که دلشان می خواهد وارد دانشگاه شوند، چرا که پوشش باعث تمرکز حواس جنس مخالف می شود و او را از فضای عملی به حاشیه های اخلاقی سوق نمی دهد، ضمن اینکه ما قائلیم عمل افراد زاییده فکر و اعتقاد آنهاست در واقع برای ارتقا و اصلاح پوشش باید ابتدا روی اعتقادات کار شود.

حجت الاسلام یوسفی فر در جمع بندی این نظر گفت: پوشش امری فطری است و همه ادوار بشر به نوعی خود را از زن و مرد می پوشاندند، اسلام عزیز هم که ظهور کرد حدودی برای پوشش بانوان تعیین کرد و به خیلی از افراط و تفریط هایی که در آن دوران نسبت به زن روا داشته می شد در ادیان و فرهنگ های مختلف پایان داد، مثلا در قوم یهود زن حیض حق خروج از خانه و هم صحبتی با مردان را نداشت، حتی مردان محارم او نیز حق دیدن او را نداشتند، یا در ایران باستان زن را در این دوران در خانه حبس می کردند.

وی تصریح کرد: باید برای آنان که ریشه اعتقادی قوی دارند احکام پوشش را مطرح کرد و آنان که کمتر پایبند هستند را با استدلال و ذکر آثار و فواید حجاب برای خودشان و جامعه توجیه منطقی کنیم، حدود پوشش برای خانم ها نیز در اسلام گردی صورت و دستها تا مچ است و برای مردان و البته زنان توصیه های فراوانی به حفظ نگاه از نامحرم وجود دارد، روایت داریم که چه بسیار نگاههای اضافی که یک عمر حسرت برای طرف به بار می آورد.

یکی از دانشجویان در ادامه این جلسه گفت: ما بعضا به افراد بسیار نامناسب تذکر می دهیم اما حراست را می بینیم که کاری نمی کند و حتی به حمایت و تایید این افراد نیز مبادرت ندارد و خودش پیگیر این موضوع نیست اینها باعث کم انگیزه شدن دانشجویان می شود.

حجت الاسلام یوسفی فر در این خصوص گفت: ببنید همه چیز را هم نباید گردن حراست بیندازیم، ما در مجموع شاید کمتر از 10 درصد موارد هنجار شکن داشته باشیم که نیاز به ورود حراست و برخورد انتظامی دارند ولی بالای 90 درصد نیاز به کار فرهنگی دارند و با آن درست می شوند، البته همان 10 درصد باعث ترویج پوشش های نامتعارف در دانشگاه می شوند، نکته جالب توجه این است که مواردی را بنده دیده ام که خانمی که خود پوشش مناسبی نداشته باز نسبت به آنها که خیلی شورش را در آورده اند معترض شده و می گفت این دیگر چه وضع پوشش است.

در ادامه این هم اندیشی یکی از فعالان دانشجویی با انتقاد از اینکه حراست می گوید نیروی خانم نداریم که تذکر بدهیم، گفت: بنظرم این توجیه درستی نیست، باید تلاش کنند کادر نیروی خود را کامل کنند، اینکه با این توجیه دست از وظیفه خود بردارند درست نیست، دانشگاه هم باید همکاری کافی را با آنان داشته باشد و نیروی کافی برایشان جذب کند.

حجت الاسلام یوسفی فر نیز با تایید این صحبت این مشکل را بسیار جدی خواند و انتقاد وارد شده را متقن و درست دانست و گفت: ما نیز معتقدیم این مسئله باید در اسرع وقت حل شود و دانشگاه موظف است کادر نیروی حراست را کامل کند تا با عده معدودی که آرامش اخلاقی دانشگاه را با هنجار شکنی خود مشوش می کنند برخورد جدی صورت گیرد.

یکی دیگر از دانشجویان نیز با طرح این موضوع که مهمترین راهکار رفع معضل بدحجابی دانشگاه سر دست گرفتن قوانین است گفت: این امری مرسوم در همه دانشگاههای دنیاست و ما اگر بخواهیم مشکل را حل کنیم باید روی قانون پافشاری و آنرا اجرا کنیم، امروز در دانشگاه معضلاتی چون ورود انگشت نماها، ورود غیر دانشجویان و نیز استعمال دخانیات و روابط نامناسب جدی است.

اما دانشجوی دیگری نظر متفاوتی داشت و گفت: بنظرم حجاب یک امر انتخابی است و نمی توان دانشجویان را وادار کرد که چه بپوشند، ضمن اینکه نیروهای حراست برخی شان هنوز به جایگاه و سطح فرهنگی بالا نرسیده اند که بتوانند با تذکر خود روی دانشجو تاثیر بگذارند و معتقدم باید ابتدا سطح فکری آنان را بالا برد، همچنین نسبت به اینکه یک سری چارچوب ها برای پوشش دانشگاه تعیین شود موافقم.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه با پاسخ به این شبهه گفت: اینکه حجاب امری انتخابی است درست است اما چند وجه دارد، ابتدا اینکه افراد آزادند در خانه خود و در مقابل محارم خود از هر پوششی که دوست دارند استفاده کنند اما به محض اینکه بخواهند وارد اجتماع شوند دیگر حجاب می شود یک انتخاب اجتماعی، یعنی باید در انتخاب خود معیارهای اخلاقی جامعه را لحاظ کنند و با پوشش خود موجب رواج فساد، از کار انداختن نیروی کار و جوان جامعه و جذب آنان به سمت حاشیه های اخلاقی و مانند آن نشوند.

وی تاکید کرد: وقتی جامعه و دانشگاه که جامعه ای کوچک تر است به این سمت رفت که در استفاده از پوشش های نامتعارف و زننده خانم ها از یکدیگر سبقت بگیرند و هر روز با آرایش غلیظ تر و عشوه گری بیشتر در آن حضور پیدا کنند و تمرکز و توجه جوان ما که ذخایر آینده کشورند باید به تحصیل باشد دنبال نقشه کشیدن برای ایجاد رابطه با این خانم و آن خانم صرف شود.

در ادامه این جلسه یکی دیگر از دانشجویان با اشاره به اینکه برخی اساتید خانم در دانشگاه هستند که رفتار و پوشش نامناسب دارند، گفت: دانشجویان خانم نیز برخی با الگو قرار دادن آنها دچار انحرافاتی می شوند که لازم است با این عناصر در دانشگاه برخورد صورت گیرد تا خود را اصلاح کنند.

حجت الاسلام یوسفی فر در پایان گفت: نگاه اسلام به زن این است که کارهای سنگین از دوش او برداشته شود لذا مرد را مسئول تامین مالی و کار و فعالیت در جامعه برای کسب روزی قرار داده و زن در زیر سایه و آرامش خانه نفقه و مهریه و خرجی خود را از مرد بگیرد و راحت زندگی کند و نیز از آنجا که جنس زن را جذاب و لطیف خلق کرده است قوانین پوشش او بیشتر از مرد است.

 

وی بیان کرد: اگر نگاه اسلامی رعایت شود می شود اینکه پوشش خانم ها زیاد و بیرون بودنشان کم است اما آنگاه که خانم به واسطه اشتغال یا خیابان گردی و مانند آن حضورش در جامعه بیش از حد متعارف می شود دچار سختی می شود و پوشش به نظرش سخت می آید، این ها همه به خاطر این است که الگوی اسلامی تغییر کرده است.


٠٩:٥٤ - يکشنبه ٣ مرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٤٩٩١٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٧٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیوندها

وبلاگ هم اندیشی اساتید دانشگاه های آزاد اسلامی خراسان شمالی